Motosiklet Başlangıç Rehberi - Motosiklet Montu Seçimi

Motosiklete yeni başlayanlar için hazırladığımız motosiklet başlangıç rehberi yazı dizimizin bir önceki ‘ Motosiklet Başlangıç Rehberi - Kask Seçimi ’ yazımızda kask seçimlerinin nasıl olması gerektiğini ve başlangıç kaskı seçiminde nelere dik ...

KATEGORİLER
POPULER ÜRÜNLER
ÇOK SATANLAR
Motosiklet Başlangıç Rehberi - Motosiklet Montu Seçimi
Motosiklet Başlangıç Rehberi - Motosiklet Montu Seçimi
Oluşturulma Tarihi : 18.04.2018 Yazar: MotoPlus Kategori: Motosiklete Başlangıç Hit: 1144 Okuma

Motosiklete yeni başlayanlar için hazırladığımız motosiklet başlangıç rehberi yazı dizimizin bir önceki ‘Motosiklet Başlangıç Rehberi - Kask Seçimi’ yazımızda kask seçimlerinin nasıl olması gerektiğini ve başlangıç kaskı seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinmiştik. Mont seçimi yazımızda da motosiklet montu ile ilgili temel bilgilere ve motosiklet montu alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapacağız. Başlangıç aşamasında motosiklet aksesuarları seçiminizde sizleri kasktan bota kadar güvenle ve tam korumalı giydirmeye kararlıyız ☺ Haydi o zaman motosiklet aksesuarlarında mont seçimini nasıl yapmamız gerektiğine başlayalım;

Motosiklet montu seçimi;

Motosiklet aksesuarları, sizin kaza anında can güvenliğinizi sağladığını bıkmadan usanmadan defalarca söylemek istiyoruz. Motosiklet montu veya diğer motosiklet aksesuarlarını alırken bu cümle her zaman aklınızın bir köşesinde olmalı. Tarz olsun diye giymediğimiz motosiklet montunun seçimini yaparken ilk olarak sizi ne kadar koruyacağına dikkat etmeniz gerekiyor.

Motosiklet kullanırken açık hedef olduğunuz için gelebilecek darbeler direkt olarak göğüs ve sırt bölgenize gelecektir. Bu noktada güvenliğinizi sağlamak için motosiklet montunuzu alırken doğru karar vermeniz gereklidir. Öncelikle motosiklet montları deri ve tekstil kumaştan üretilmektedir. Deri motosiklet montları genellikle kış aylarında kullanılmaktadır. Deri kumaş yağmur ve soğuk geçirmeme konusunda başarılı olduğu için kışlık motosiklet montu olarak rahatlıkla tercih edilebilir. Deri motosiklet montu sizin tarzınıza ve zevkinize uygun değilse tekstil motosiklet montlarından su geçirmez özelliğe sahip olanları tercih edebilirsiniz. Yazlık motosiklet montlarında ise daha çok fileli tekstil kumaşları tercih edilir. Fileli kumaşın hava geçirgenliğinin yüksek olması sayesinde sıcak havalarda terleme yapmaz ve size rahat bir sürüş keyfi sunar. Kumaş seçiminizle beraber yazlık ve kışlık motosiklet montu olarak ayrı iki montunuz olması gerektiğini de belirtelim. Motosiklet montunuzun omuz, sırt, göğüs ve dirsek bölgesinde korumalıklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki aldığınız montta korumalıklar yok ise kendiniz de ek olarak korumalıklar alıp ekleyebilirsiniz.

Vücudunuza uygun bir mont tercih etmeniz gereklidir. Eğer ki motosiklet montu üzerinize tam olarak oturmuyorsa mont üzerindeki korumalıklar istenilen konuma gelmeyecek ve maalesef sizi tam olarak korumayacaktır. Ayrıca yazlık motosiklet montu ve kışlık motosiklet montu seçerken altına giyeceğiniz kazak ve tişörtü de hesaba katmalısınız. Çünkü kışın kazak, hırka vb. kalın giyecekler giydiğimiz için otomatik olarak giydiğimiz mont bize küçük gelebilir. Kışlık motosiklet montunu alırken bu küçük ama etkili noktaya dikkat etmenizde fayda var. Motosiklet montunun üzerinize tam oturmasını ve rahat etmesini sağlamak için ayarlanabilir bel ve kol kısımlarının olması size kolaylık sağlayacaktır.

Motosiklet Montu Beden Ölçüsü;

CE belgesine sahip markaların motosiklet montlarını tercih etmelisiniz. Motosiklet montunun dış görünüşüne baktığınız zaman sizi yanıltması çok kolaydır. Deneme yanılma yöntemiyle bir tercih yapmanız söz konusu olmadığı ve kontrolü kaza anına bırakmanız size çok pahalıya patlayabilir. Bu yüzden güvenliği önceden tescillenmiş markaları ve CE belgesine sahip motosiklet montlarını seçmelisiniz. Motosiklet mont almadan önce Venom mont, Oxford mont, IXS mont modellerine bakmanızı tavsiye ederiz. Güvenliğiyle kendini kanıtlamış ve motosiklet sürücüleri tarafından beğenilen bu markalardan başlangıç için kendinize güvenli bir motosiklet montu bulabilirsiniz.

Sonuç olarak;

  • Montun üretildiği kumaşın türüne,
  • Motosiklet montunun korumalıklara sahip olmasına,
  • Sürüş esnasında rahatlığı sağlaması için yazlık ve kışlık olarak iki farklı türde olmasına,
  • Vücudumuza uygun olmasına ve tam oturmasına,
  • Güvenlik belgesine sahip olmasına,

Dikkat etmemiz gereklidir. Motosiklet montu alırken temel düzeyde bu faktörleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Motosiklet montu alırken aklınıza takılan soruları mesaj yoluyla veya mağazalarımıza gelerek bizlere sorabilirsiniz. Motoplus motosiklet aksesuarları mağazası olarak sizlere güvenli sürüşler dileriz.