Kışın Motor Sürülür Mü?

Kış iyiden iyiye kendini göstermeye başladığına göre sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesine değinmek istedik. Kışın motosiklet kullanılır mı? Evet, gerekli koşullar sağlandığı sürece neden kullanılmasın. Tabi ki yaz aylarında olduğu kadar talep ...

KATEGORİLER
POPULER ÜRÜNLER
ÇOK SATANLAR
Kışın Motor Sürülür Mü?
Kışın Motor Sürülür Mü?
Oluşturulma Tarihi : 27.10.2017 Yazar: MotoPlus Kategori: Önemli Bilgiler Hit: 1194 Okuma

Kış iyiden iyiye kendini göstermeye başladığına göre sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesine değinmek istedik. Kışın motosiklet kullanılır mı? Evet, gerekli koşullar sağlandığı sürece neden kullanılmasın. Tabi ki yaz aylarında olduğu kadar talep olmasa da motosiklet tutkunları kış aylarında da motosiklet sürmekten vazgeçmiyor. “Gerekli koşullar” demiştik. Nedir bu koşullar ve neler yapılması gerekiyor ki kış aylarında da motosiklet kullanabilelim. Öncelikle motosiklet bakımının kış ayları başlamadan yapılması gerekir. Daha önce kış sürüşü ile ilgili bir tecrübeye sahip değilseniz sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermelisiniz. Son olarak kışlık motosiklet aksesuarlarını temin etmelisiniz. Hava koşullarından birinci derece etkilendiğinizden dolayı kışlık motosiklet aksesuarları olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Motosiklet Bakımları Yapıldı Mı?

Motosiklet kışın çalışırken daha çok kendini yıprattığı için kış başlamadan kesinlikle bakımlarının yapılması gerekir. Motosiklet kış bakımı yapılırken yağ filtresine, hava filtresine, radyatör bakımı gibi teknik parçaların kontrol edilerek değişimlerinin yapılması gerekecektir. Fren diskleri, balata ve hidrolik değişim kontrollerini özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü kışın frenleri haddinden fazla kullandığımız için kış ortasında bile bakım yaptırıldığı görülmektedir. Motosikletinizde orta sehpa kullanmıyorsanız motosikletin tekerlekleri direkt olarak yere temas etmektedir. Bu yüzden motosikleti kullanmaya başlamadan önce tekerleklerin hava basıncını kontrol etmenizde fayda var. Alınacak önlem ve bakım çalışmalarından sonra motosikletinizden daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Sürüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yollar çetin ve zorlu olabilir ama bizde boş değiliz. Kışın motosiklet kullanmak zor olduğu için bir tık daha dikkatli olmalısınız. Kullanmaya başlamadan bir süre önce motoru çalıştırarak ısındırmanızda fayda var. Motor çalışmasını rahatlatacak bu faaliyetten sonra sürüşe geçebilirsiniz. Yağmurlu havalarda görüş açınız çok daralır. Bu yüzden sürüş esnasında aşırı hız yapmaktan kaçınmalısınız. Tam olarak önünüzü göremediğiniz için aşırı hızdan kaçınmalısınız. Yerler ıslak olduğu için fren tutma mesafesi de artacaktır. Bu yüzden takip sürüş sırasında önünüzdeki araçlarla takip mesafenizi iyi ayarlamalısınız.

Motosiklet Kış Ekipmanları

Hava şartlarından etkilenmemek için kışlık motosiklet aksesuarları alınmaya başlandı. Kışlık kıyafetlerinizin ince ve sıcak tutmasına dikkat etmelisiniz. Hareket etmenizi kısıtlayan ve sizi zorlayacak motosiklet aksesuarları sürüş esnasında motosiklet kontrolünüzü azaltacaktır. Kışlık motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet eldiveni ve motosiklet botları yağmur ve karlı havalarda vücudunuzu korumanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki kışın soğuk olabilir ama ekipmanlar da bu koşullara uygun olarak üretiliyor. Yani kaliteli ve sağlam ancak sizi koruyacaktır.

Motosiklet eldiveninin yetersiz kaldığı durumlarda en etkili yöntemlerden bir tanesi de elcik ısıtmadır. Motosiklet ısıtmalı elcik korumalar  ellerinizi daima sıcak tuttuğu için soğuktan dolayı ellerinizin hissizleşmesinin önüne geçebilirsiniz. Elcik ısıtmaların montajı kolaydır. Ancak teknik bir bilgiye sahip değilseniz diğer kabloları riske atmadan bir ustaya götürmeniz de fayda var. Kış aylarında kullanmanız için Oxford elcik ısıtmalarını tavsiye edebiliriz.

Motosiklet kullanmayı bir tutku olarak benimseyen insanlar için hava koşullarının bir önemi yoktur. Çünkü kışlık motosiklet bakım ürünleri ve kışlık aksesuarlar tercih edildiği zaman gayet de yol alınabilir. Motoplus olarak dikkatli ve kazasız sürüşler dileriz.