Motosiklet Sürüş Videoları Serisi

Eğitim Videoları 1: Kör Nokta Kontrolü ve çıkış vererek yola katılma Önemli Noktalar: Aynadan arkayı kontrol etmek yetmez, yakındaki aracı veya şerit değiştiren aracı göremeyebilirsiniz. Seyir halinde kör nokta daha te ...

KATEGORİLER
POPULER ÜRÜNLER
ÇOK SATANLAR
Motosiklet Sürüş Videoları Serisi
Motosiklet Sürüş Videoları Serisi
Oluşturulma Tarihi : 28.10.2009 Yazar: Ayçal Çevrek Kategori: Motosiklete Başlangıç Hit: 13803 Okuma

Eğitim Videoları 1: Kör Nokta Kontrolü ve çıkış vererek yola katılma

Önemli Noktalar:
Aynadan arkayı kontrol etmek yetmez, yakındaki aracı veya şerit değiştiren aracı göremeyebilirsiniz. Seyir halinde kör nokta daha tehlikelidir, sadece işaret vermek de yetmez, mutlaka başınızı çevirip arkayı kontrol etmelisiniz.

Eğitim Videoları 2: Düz yol ve virajda şeritte konumlanma

Önemli Noktalar: En güvenli konum (3 şeritli bir yolda)orta şeritte önünüzdeki aracın sol lastik izidir. Bu konum hem önünüzdeki aracın önünü görmenize olanak veririr hem de tehlike anında kaçma manevrası için zaman ve yer kazanmanızı sağlar.
Şehir içinde yumuşak virajlarda her zaman bulunduğunuz şeridin dışına çıkmamak kaydıyla en dış noktasını tercih etmelisiniz. Bu sayede yoldaki sürprizlerden korunmuş olursunuz!(taş,kum,yağ,su vs)

 

Eğitim Videoları 3: Sollama ve şeride dönüş

Önemli Noktalar: Sollama manevrası kısa sürmeli, manevra bittikten sonra mutlaka güvenli konuma geri dönülmelidir. Unutmayın en güvenli şerit orta şerittir, her iki taraftan da gelebilecek olası tahlikeye eşit uzaklıkta olmanızı sağlar ve 2 tarafa da kaçabilecek mesafeniz olmasını sağlar.

Eğitim Videoları 4: Takip mesafesi, araç takibi, şehiriçi sağa ve sola viraj

Önemli Noktalar: Önünüzdeki araçla aranızda en az seyir halindeki km'nizin yarısı kadar metre veya 2 sn olmalıdır. Ve mümkün olan en geniş açıyla onunda önünü görebilmelisinizdir!
Viraj içinde de takip mesafesi mutlakka korunmalı ve virajın çıkışını görebilecek şekilde konumlanılmalıdır!

Egitim Videoları 5 - Viraja doğru giriş ve çıkış

Önemli Noktalar: Viraja en dış çizgiden girmelisiniz. Bu şekilde en iyi görüş açısını yakalayabilirsiniz ve viraj içinde çizginizi muhafaza etmelisiniz!
Virajdan çıkarken açınız daralmalı ve düz bir çizgi yakalayıp kendi şeridinize çıkmalısınız, böylelikle bağlandığınız yolda seyir halinde olan araçların önüne çıkmamış olursunuz.

Eğitim Videoları 6 - Viraja yanlış giriş ve çıkış

Önemli Noktalar: Viraja kapalı veya içeriden girerseniz görüşünüz sınırlıdır, biraz ileride zemindeki kaygan bir unsur size zarar verebilir. Frene basmak veya dışara açılmak zorunda kalıp kontrolü kaybedebilirsiniz! Bu açı viraj çıkışında mecburen dışarı açılmanıza sebep olur, bu da bağlandığınız yoldaki araçların önüne çıkmanıza neden olabilir!

Eğitim Videoları 7 - Düşük hızda dönüşler

Önemli Noktalar: Bu kadar dar bir açıyla dönmek istiyorsanız, beyninizi terbiye edinceye kadar bileşke kuvvet kullanabilirsiniz. Unutmayın bu hızlarda(0-15km) içeri düşmenizi engelleyen merkez kaç yok denecek kadar zayıftır ve motosikletle birlikte yatarsanız onunla birlikte devrilebilirsiniz. Bu yüzden motosikletle aksi yönlere yatarsanız bir bileşke kuvvet oluşturusunuz ki bu da sizin dik durmanızı ve motosikleti kontrol altında tutmanızı sağlar.
Buna rağmen dönemiyorsanız mutlaka yanlış yere bakıyorsunuzdur. Gözlerinizin ellerinize bir misina ile bağlı olduğunu varsayın. Gözleriniz nereye dönerse motosikletiniz oraya gider. Bu yüzden dönüşe başlamadan önce kafanızı mutlaka gitmek istediğiniz yöne çevirin.

Eğitim Videoları 8 - U dönüşü ile kalkış

Önemli Noktalar: Durduğunuz yerden U dönüşü ile kalkacaksanız yine mutlaka kafanız döneceğiniz yöne dönmeli, döneceğiniz taraftaki ayak yerde, diğeri motosikletin üzerinde olmalıdır. Yerdeki ayağınız motoru tutmak için değil ağırlığı doğru dağıtmak için yerdedir!!
En önemlisi de bu dönüşe başladığınızda mutlaka bitirmelisiniz yarısında durmaya kalkarsanız mutlaka düşersiniz!
Dönüş sırasında durmanız gerekiyorsa gidonu aksi yönde çevirdikten sonra frenleme yapabilir ve dengeyi sağlayabilirsiniz.